مقام سازمان ملل: سیاست حمایتی ایران از جمعیت سالمند الگوست

به گزارش چهارشنبه شب ایرنا، «ناتالیا کانم» (Natalia Kanem) در نشست خبری «کنفرانس منطقه ای آسیا – اقیانوسیه؛ نقش خانواده، اجتماع و دولت در جوامع رو به سالمندی» در پاسخ به خبرنگار اقتصادی ایرنا گفت: ایران بیش از کشورهای منطقه گذار دموکراتیک را طی کرده و در کشورهای توسعه یافته به آن به عنوان یک کشور نمونه نگاه می شود.
وی توضیح داد: نگاه به سالمندی به عنوان بخشی از چرخه زندگی، به معنای اهمیت دادن به سلامت زن، نوزاد و نوجوان و قوانینی است که حمایت از افراد سالمند را تضمین می کند.
کانم اضافه کرد: صندوق جمعیت سازمان ملل متحد برنامه جهانی جدیدی را در مورد سالمندی و باروری آغاز کرده است که با هم پیش می رود.
وی گفت: گزارش ها و تحلیل هایی که صندوق به کشورها ارایه می کند به نیاز کشورها بستگی دارد.
«زنان باید در بازار کار مشارکت داشته باشند و به زنان مسن تر اجازه مشارکت در زندگی اجتماعی و خانوادگی داده شود».
کانم این را نیز اضافه کرد که در گذشته داشتن فرزند زیاد امری غیرمعمول نبود اما با تغییر زیرساخت ها، بهبود دسترسی به خدمات بهداشتی و پزشکی و توسعه سیستم آموزشی، زوج ها داشتن خانواده کوچک تر را انتخاب می کنند تا بتوانند در مورد هر کودک سرمایه گذاری بیشتری داشته باشند.
وی افزود: دغدغه ما این است که جامعه، قوانین و رویکردها خود را با واقعیت در حال تغییر مربوط به سن و سالمندی تغییر دهد.
کانم گفت: تقریبا در همه جای دنیا، زنان نیمی از جمعیت هستند؛ آنها به طور معمول بیشتر از مردان عمر می کنند اما بیش از مردان، فقیرتر و پیر می شوند.
وی تاکید کرد: نیمی از راه حل همه مشکلات اقتصادی و مساله رفاه هستند.
اقتصام*6984*1961*

انتهای پیام /*


اقتصاد


سازمان ملل


سالمندی


جمعیت

Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *