عده ای تلاش کردند محرومیت مردم و ثروت خوزستان را در مقابل هم قرار دهند

به گزارش ایرنا غلامرضا شریعتی چهارشنبه در نشست شورای اجتماعی استان اظهار داشت: در جریان سیل خوزستان شاهد ایجاد سرمایه های اجتماعی بسیار عظیمی در سطح استان بودیم که می توان گفت در کشور بی نظیر است ولی اگر عملکرد خوبی در این راستا نداشته باشیم این سرمایه با ارزش را از دست خواهیم داد.

به گفته استاندار خوزستان، میزان محرومیت در برخی مناطق استان خوزستان بالا است که نیاز است با رسیدگی و پیگیری های جدی وضعیت موجود را بهبود ببخشیم.

وی با اشاره به اینکه باید این دستاورد استان بیش از پیش مورد اهمیت قرار بگیرد، گفت: در این خصوص باید از لایه های مختلف جامعه به منظور ایجاد شکاف اجتماعی و فرهنگی جلوگیری کرد.

نماینده عالی دولت در استان تصریح کرد: مدیران، پژوهشگران و افکار عمومی در این بحران تجارت با ارزشی را به دست آوردند که نیاز است بر اساس این تجارت برای حفظ هرچه بهتر این سرمایه ها برنامه ریزی دقیقی صورت بگیرد.

شریعتی با اشاره به ویژگی های اقوام خوزستانی، یادآور شد: احساس تعلق و همبستگی اجتماعی از جمله این ویژگی ها است که نشان دهنده همراهی جامعه استان در مواقع حساس است.

ضرورت ارتقا مهارت آموزی مردم در مواقع بحران

مدیر توسعه سرمایه اجتماعی سازمان اجتماعی کشور همچنین در این نشست با اشاره به اینکه از بحران به وجود آمده در مناطق سیل زده باید در جهت توانمندسازی جامعه بهره برداری کرد، گفت: مهارت آموزی مردم در مواقع بحران از جمله این ضرورت ها است که باید همواره مورد توجه قرار بگیرد.

حسین کوچکیان فرد تصریح کرد: علاوه بر این نیاز است که شرایط به گونه ای فراهم شود تا اعتماد، همبستگی و مشارکت مردم در زمینه های اجتماعی بیشتر شود.

وی تصریح کرد: پدیده های مخرب با وجود اینکه آسیب زننده هستند اما باید فضایی را ایجاد کرد که آسیب های ناشی از آن کاهش پیدا کند.

بروز تبعات اجتماعی بحران ها بعد از ۲ سال

مشاور رییس شورای اجتماعی کشور نیز با بیان اینکه سیل اخیر بار سنگینی بر دوش دستگاه ها تحمیل کرد، گفت: استان خوزستان با بحران عظیمی رو به رو شد که نگرانی های بسیاری در این خصوص پدید آورد اما خوشبختانه با حمایت و تلاش شبانه روزی که صورت گرفت از این بحران گذر کردیم.

زهرا عابدینی افزود: با توجه به تاکید مقام معظم رهبری مبنی بر ایجاد مدیریت واحد و یکپارچه، قرارگاه بازسازی و نوسازی مناطق سیل زده تشکیل شد که ذیل این قرارگاه، چهار کمیته پشتیبانی و ۲ کمیته در حوزه اقدامات اجرایی ومدیریت بحران و بازسازی اجتماعی و عمرانی در مناطق سیل زده تشکیل شد.

وی به نقش کمیته اجتماعی و بهداشت قرارگاه بازسازی اشاره کرد و افزود: اگر چه در هنگام بروز بحران زندگی مردم تحت الشعاع قرار می گیرد اما ما معتقدیم اتفاقات در حوزه عمرانی قابل بازسازی است ولی اثرات و تبعات اجتماعی نهفته و غیرنهفته گاهاً یکسال یا ۲ سال بعد خود را نشان میدهد.

مشاور رئیس سازمان اجتماعی کشور تصریح کرد: اما باید توجه داشت در حوزه اجتماعی به راحتی نمی توان مسایل را ارزیابی کرد و نیاز به زمان داریم.

وی گفت: بررسی و ارزیابی میزان خدماتی که دستگاه های دولتی به مردم ارایه داده اند، میزان سطح مشارکت اجتماعی خیرین، مردم و موسسات خیریه، وضعیت شرایط زنان و کودکان که از اولین گروه های متاثر از سیل هستند، تاثیر رسانه ها و فضای مجازی از اهمیت بسزایی برخوردار است و باید به آن پرداخته شود.

عابدینی، بحران سیل را فرصتی برای حضور سازمانهای مردم نهاد عنوان کرد و افزود: سمن ها نشان دادند که توانایی کم کردن شکاف بین دولت و مردم را داشته اند.

مشاور رئیس سازمان اجتماعی کشور سازمان امور اجتماعی کشور را مسئول مدیریت کلان توسعه اجتماعی با تاکید بر آسیب های اجتماعی عنوان کرد و ادامه داد: اطلس آسیب های اجتماعی که قبلاً تهیه شده، هم اکنون در حال بروز رسانی است.

عابدینی گفت: در سال جاری استفاده بهینه از ظرفیت فرمانداران جهت مشارکت در امور اجتماعی در دستور کار قرار گرفته است.

وی با اشاره به فعالیت دفاتر تسهیل گری و توسعه محلی در مناطق حاشیه نشین از دو سال گذشته تاکنون، بیان داشت: با توجه به گسردگی حاشیه نشینی در خوزستان، دفاتر تسهیل گری برای کاهش آسیب ها و رسیدگی به مشکلات اجتماعی در این زمینه عملکرد موفیت آمیزی داشته اند

مشاور رئیس سازمان اجتماعی کشور هدف از این دفاتر را به حداقل رساندن آسیب های اجتماعی در مناطق کم برخوردار و اهمیت به نقش و تقویت بنیان خانواده با رویکرد کاهش طلاق عنوان کرد.

عابدیینی تاکید کرد: برنامه های اجتماعی مبتنی بر ظرفیت های فرهنگی، اجتماعی و صنایع و متناسب با شرایط بومی استان ها خواهد بود.

اختصاص ۷۵ میلیارد ریال اعتبار به مسائل اجتماعی مناطق سیل زده

معاون سیاسی و اجتماعی استانداری خوزستان در جلسه با اشاره به حضور همه ارگان ها و نهادهای دولتی و غیر دولتی، بسیج، سپاه و ارتش به عنوان یک مجموعه یکپارچه و واحد گفت: شرایط کنونی استان و گذار از بحران سیل نتیجه همدلی و مشارکت عمومی همه دستگاه ها و حضور موفق سازمان های مردم نهاد به عنوان یک مجموعه بود و اگر این همراهی صورت نمی گرفت اکنون مسایل و مشکلات اجتماعی متعدی را شاهد بودیم.

علی حسین حسین زاده به تخصیص ۷۵ میلیارد ریال اعتبار از سوی شورای اجتماعی کشور به مناطق سیل زده اشاره کرد و افزود: از این مبلغ ۴۰ میلیارد ریال برای تقویت اورژانس اجتماعی و پایگاه های خدمات اجتماعی به بهزیستی استان، ۲۰ میلیارد ریال به آموزش و پرورش برای بهسازی و تعمیر مدارس آسیب دیده، ۱۰ میلیارد ریال به گروه های جهادی و موسسات خیریه و همچنین اعتباراتی در حوزه بهداشت و برنامه های فرهنگی به ترتیب به علوم پزشکی و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان اختصاص یافت.

به گفته وی باتوجه به تعهداتی که دولت در زمینه سیل داده است باید بتوانیم اعتماد عمومی را افزایش دهیم.

حسین زاده به دستور استاندار در زمینه مستندسازی در همه حوزه ها اشاره کرد و اظهار داشت: هدف گزارش عملکرد دستگاه ها نیست بلکه استفاده از تجارب خوزستان برای دیگر نقاط کشور است.

معاون سیاسی و اجتماعی استانداری خوزستان از تشکیل دفتر مطالعات سیاسی و اجتماعی استان خبر داد و گفت: از اساتید برجسته و متخصص استان برای حضور فعال در این خصوص دعوت بعمل آمده است.

انجام مسئولیت های اجتماعی صنایع بر اساس مصوبات شورای اجتماعی

مدیرکل امور اجتماعی استانداری خوزستان نیز در ادامه این شورا با بیان اینکه همزمان با شروع بحران قشر آسیب پذیر زنان و کودکان یکی از دغدغه های اصلی بود، گفت: لذا طرح بازتوانی روحی- اجتماعی ویژه زنان و کودکان آغاز شد.

صادق کریمی کیا همچنین عدم دسترسی به شرایط بهداشتی، افزایش روند حاشیه نشینی و افزایش آمار ترک تحصیل کودکان را از دیگر نگرانی ها عنوان کرد و افزود: خوشبختانه با ورود به موقع همه دستگاه ها و نگاه ویژه دولت و شورای اجتماعی کشور توانستیم اوضاع را به خوبی کنترل کنیم.

وی با اشاره به اینکه مسئولیت اجتماعی صنایع چند سالی است که بطور جدی توسط وزارت کشور دنبال می شود، تصریح کرد: در بحران سیلاب صنایع استان عملکردخوبی داشتند و خدماتی که ارایه شد به عنوان بخشی از مسئولیت اجتماعی آنها لحاظ خواهد شد.

کریمی کیا تاکید کرد: صنایع باید همسو با مصوبات شورای اجتماعی و فرهنگی استان نسبت به مسئولیت اجتماعی خود عمل کنند و از پراکنده کاری و جزیره ای عمل کردن اجتناب داشته باشند و هرگونه فعالیت در این زمینه باید در شورای اجتماعی استان تصویب و سپس اجرایی شود.

۹۹۳۱/‏۶۰۶۴

Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *