سند ارتقاء وضعیت زنان گیلان تهیه شده است

به گزارش خبرنگار ایرنا فاطمه رفیعی روز شنبه در جلسه کمیسیون امور بانوان شهرستان لاهیجان افزود: در هر دوره ای اطلس اجتماعی ، سیاسی، اقتصادی زنان و خانواده توسط معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری به همه استان ها ارسال می شود تا وضعیت را بررسی کنند و یکی از طرح هایی که امسال معاونت امور بانوان ریاست جمهوری پیگیری کرده ؛ این است که هر استان با توجه به مسایل فرهنگی و برش استانی ، وضعیت زنان و خانواده را مورد بررسی قرار دهد.
وی ادامه داد: این طرح ملی در گیلان توسط گروه تحقیقاتی و در قالب طرح پژوهشی پیگیری و چالش ها و پتانسیل ها مورد شناسایی قرار گرفت.
رفیعی با بیان اینکه اقدامات انجام شده در باره کاهش آسیب های اجتماعی زنان تاکنون کافی نبوده، تصریح کرد: کارهای صورت گرفته نتوانسته کاهش آسیب های اجتماعی را در پی داشته باشد و هنوز برخی آسیب های اجتماعی در جامعه بالاست.
وی با اشاره به موثر بودن بیکاری، اعتیاد، عدم شناسایی صحیح زوجین و دخالت های نابجای خانواده ها در طلاق خاطرنشان کرد: یکی از نکته های خیلی مهم مطالبه گری، رصد و نظارت بر امور مربوط به بانوان در شهرستان ها و گزارش دهی به استاندار به عنوان عالی ترین مقام استان است.
مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری گیلان گفت: آنچه در کشور و استان تمرکز کرده ایم بحث کار آفرینی و توسعه مشاغل خانگی است تا هم محیط صمیمی خانواده حفظ شود و هم زنان استعداد و توانایی هایی خود را به منصه ظهور برسانند.
رفیعی ادامه داد: در ارتقاء وضعیت زنان یکی از بحث های اصلی زمینه سازی برای تسهیل ازدواج جوانان است و تمامی دستگاه ها باید ضرورت توجه به آسیب های اجتماعی را احساس کرده و برای آن برنامه ریزی داشته باشند .
وی اضافه کرد: گیلان در موضوع زنان سرپرست خانوار رتبه یازدهم را بین استان های کشور دارد و تعداد زیادی از این زنان تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی هستند.
امیر جانبازی سرپرست فرمانداری لاهیجان نیز اظهار داشت: برنامه ریزی های مشاوران بانوان ادارات باید در راستای سیاست تحکیم بنیان خانواده باشد.
وی افزود: باید تهیه و تدوین طرح‌هایی در جهت مشارکت زنان در زمینه های مدیریتی، آموزشی و پژوهشی در اولویت فعالیت های امور بانوان قرار گیرد.
سمیه میربلوکی مشاور امور بانوان فرمانداری لاهیجان نیز گفت: در بررسی هایی که انجام شده؛ وضعیت اشتغال زنان در ادارات دولتی شهرستان بهتر از وضعیت آنها در بخش خصوصی است.
وی یادآور شد: امیدواریم قانون حمایت از خانواده که به قوه قضائیه ارائه شده، با کمترین تغییرات تصویب شود و با توجه به ابلاغ منشور حقوق شهروندی تبعیض نسبت به زنان کاهش یابد و بتوانند به رفاه حداکثری برسند.
شهرستان لاهیجان در 40 کیلومتری شرق مرکز استان گیلان واقع است.
6029 / 2007

انتهای پیام /*


اجتماعي


لاهيجان


امور بانوان


گيلان

Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *