دانش آموزان 46 درصد آسیب دیدگان چهارشنبه سوری در آذربایجان غربی

جواد آقازاده روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: پس از دانش آموزان، افراد دارای شغل آزاد و کودکان به ترتیب با 19.8 و 12.7 درصد بیشترین آمار مصدومان چهارشنبه آخر سال را تشکیل می دهند.
وی اظهار داشت: گروه سنی 6 تا 18 سال بیشترین گروه آسیب پذیر در حوادث چهارشنبه آخر سال هستند.
وی بیان کرد: طی روزهای پایانی سال گذشته 394 نفر در آذربایجان غربی دچار آسیب ناشی از مـواد محترقه شدند که 181 نفر از آنان را دانش آموزان، 78 نفر را افراد دارای شغل آزاد، 50 نفر را کودکان و بیش از 200 نفر را گروه سنی 6 تا 18 سال تشکیل می دهند.
وی ادامه داد: بیشترین نواحی آسیب دیده مصدومان حوادث چهارشنبه آخر سال در استان از ناحیه بدن و به ترتیب شامل دست، چشم و صورت بود.
وی اضافه کرد: بررسی آمارهای کشوری نشان می دهد، بیشترین حوادث و مصدومیت ها (معلولیت ها، آسیب ها و فوت) مربوط به مراسم نوروزی (چهارشنبه آخرسال) در فاصله زمانی 15 اسفند 96 تا 15 فروردین 97 بوده و مربوط به دانشگاه های علوم پزشکی تهران، شهید بهشتی و آذربایجان غربی بوده است.
آقازاده گفت: بیشترین فراوانی آسیب ها در آذربایجان غربی، به ترتیب مربوط به شهرستان های ارومیه، خوی و بوکان بوده است.
وی ادامه داد: همچنین بیشترین میزان بروز به ازای هر 100 هزار نفر جمعیت، مربوط به شهرستان های ماکو با 28.1، تکاب با 22.2، خوی با 21.2، چایپاره با 18.7، سردشت با 14.1 و ارومیه با 12.7 بوده است.
به گزارش ایرنا ˈآخیر چرشنبهˈ (چهارشنبه سوری) رسمی ماندگار از آیین کهن مردم آذربایجان غربی است که همزمان با سراسر ایران اسلامی برگزار می شود ولی این آیین در آذربایجان غربی آداب و رسوم منحصر به فردی دارد.
افروختن آتش در آذربایجان غربی مظهر پاکی و گرمی است و طی آن مردم تمام وسایل کهنه، بقایای علوفه های دامی، زباله های اطراف خانه ها را می سوزاندند تا در محیطی پاک و تمیز و عاری از آلایش وارد سال نو شوند.
در آذربایجان غربی چهارشنبه سوری موسوم به ˈآخیر چرشنبهˈ است که وجود واژه آخر در این ترکیب نشان می دهد مردم آذربایجان در اسفند ماه چهارشنبه های دیگری را نیز جشن می گرفتند که امروزه این رسم تقریبا به فراموشی کامل سپرده شده است.
8137/7129

انتهای پیام /*


اجتماعي


چهارشنبه سوري


دانش آموزان


آذربايجان غربي

Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *